Chcesz prowadzić swoją własną stronę internetową, sklep lub bloga? Masz już w głowie wizję, jak powinna wyglądać i co zawierać, wybrałeś WordPressa jako system zarządzania treścią, na którym powstanie, i nie wiesz, co dalej? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego wybór odpowiedniego szablonu jest tak istotny dla późniejszej funkcjonalności strony oraz na co zwrócić uwagę, wybierając motyw.
Przy wyborze szablonu w WordPressie powinieneś kierować się kilkoma ważnymi aspektami, aby móc w przyszłości korzystać w 100% z pełni funkcjonalności i możliwości swojej strony. Do tej pory wydawało Ci się, że motyw odpowiada jedynie za szatę graficzną na stronie? Owszem, również się do niej przyczynia, a klienci w pierwszych chwilach zwracają uwagę właśnie na layout czy kolorystykę, jednak szybko ją opuszczą, jeśli okaże się niepraktyczna i nieintuicyjna w obsłudze. Szablon odpowiada również za jej funkcjonalność, warto więc zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania, do czego nasza strona zostanie przeznaczona i czy będziemy chcieli w przyszłości ją rozbudować.
Jaki szablon wybrać?
Ogromną zaletą WordPressa jest dostęp do niezliczonej ilości wtyczek oraz szablonów. A jak wiadomo, im większy wybór, tym trudniejsza decyzja. Na co więc zwrócić uwagę, rozpatrując szablon dla naszej strony?
Płatny vs darmowy
Zacznijmy od podstaw, czyli budżetu. Czy darmowe szablony są gorsze od tych, za które musimy zapłacić? Nie. Istotne jest jednak to, że zazwyczaj są o wiele prostsze od tych premium, sprawdzą się wiec przy mniej skomplikowanych stronach czy blogach. Wady darmowych motywów? Autorzy poświęcają im mniej czasu, zdarza się więc, że nie są aktualizowane na czas, oraz że będziemy musieli sami rozwiązywać ewentualne problemy.
Odpowiadający Twoim potrzebom
Jednym z Twoich pierwszych kroków powinno być określenie potrzeb. Niektóre szablony są dedykowane konkretnym branżom i posiadają dzięki temu funkcje, które na pewno okażą się przydatne przy prowadzeniu strony. Jeśli nie znajdujesz odpowiednich szablonów w kategoriach branżowych, zastanów się dokładnie, jakie opcje będą dla Ciebie niezbędne, czego oczekujesz i jakiego rodzaju treści będziesz zamieszczać. Zwróć na to uwagę, aby w przyszłości móc korzystać z pełnego zakresu możliwości szablonu. Często motywy są bogate w różnorodne funkcje, które w istocie jednak okazują się jedynie ładne, ale mało przydatne – istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich nie wykorzystamy, a spowolnimy działanie naszej strony.
Zawierający Page Builder
Co się kryje pod tą nazwą? Narzędzie do tworzenia treści, pewnego rodzaju system wizualny, dzięki któremu możesz niektóre elementy przeciągać i upuszczać w wybranym miejscu na stronie. Jest to duże ułatwienie podczas tworzenia kolumn, tabel, dodawania zdjęć, treści, formularzy czy przycisków. Co prawda, coraz więcej autorów motywów dla WordPress zapewnia wbudowane w szablon Page Buildery z własną licencją. Jeśli nie, możemy zainstalować go jako samodzielną wtyczkę, licząc się jednak z tym, że im więcej takich wtyczek, tym wolniej będzie działała nasza strona. Poza tym może okazać się, że chcąc zaktualizować builder, będziesz zmuszony kupić także licencję do jego nowej wersji. Warto więc zorientować się w tej kwestii, by nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.
Responsywny
W obecnych czasach – czasach smartfonów i innych urządzeń mobilnych pewnie nie wyobrażasz sobie, by strona internetowa wyświetlała się na nich nieprawidłowo. Mimo to, przed wyborem szablonu warto sprawdzić, czy jest on responsywny i jak wygląda na różnych rozdzielczościach ekranu. Pamiętaj, że Twoja strona musi być dostosowana do każdego rodzaju użytkowników, szczególnie tych korzystających z Internetu na urządzeniach mobilnych, dlatego sprawdź optymalizację motywu pod tym kątem za pomocą narzędzi testujących, takich jak na przykład test optymalizacji mobilnej Google.
Szybki
Chcesz zatrzymać odwiedzających Twoją stronę na dłużej? A zastanawiałeś się, co wpływa na to, że zniechęcają się i z niej wychodzą? Z pewnością sytuacja, gdy witryna długo się ładuje i działa powoli. Oddziałuje to też na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Na szybkość jej działania wpływają między innymi zainstalowane wtyczki, skrypty i inne pliki zawarte w motywie. Zastanów się, czy z niektórych zbędnych dodatków nie warto zrezygnować na rzecz sprawniej ładującej się i działającej strony.
Kompatybilny z wtyczkami
Sprawdź koniecznie, czy wybrany motyw zgodny jest z wtyczkami WordPress, z których planujesz korzystać. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy masz zamiar włączyć handel elektroniczny – szablon musi obsługiwać wtyczki WooCommerce. Większość tych lepszych motywów oferuje gotowe funkcje dla najpopularniejszych wtyczek, jednak warto upewnić się, że ten, który wybierzemy, będzie obsługiwał dodatki potrzebne do działania Twojej strony lub sklepu.
Elastyczny
Jeśli chcesz, aby Twój szablon był niepowtarzalny i oryginalny, sprawdź, czy będziesz miał możliwość edycji jego poszczególnych elementów, takich jak kolorystyka, nagłówki czy fonty. Przy wyborze konkretnego motywu dowiedz się, jakich konkretnie opcji od niego oczekujesz i skonfrontuj swoje potrzeby z możliwościami wybranego szablonu, by uniknąć przykrej niespodzianki w późniejszych etapach tworzenia strony. Sprawdź, czy możesz dowolnie dodawać przyciski, pola tekstowe, slidery i czy jest wystarczająco dużo miejsca na dodatkowe widgety. Szablon powinien być również odpowiednio zoptymalizowany pod SEO, by treści, które będziesz umieszczał na stronie, dobrze się pozycjonowały w wyszukiwarkach.
Rekomendowany
Koniecznie sprawdź w sieci opinie i recenzje wybranego przez siebie szablonu, zanim go zastosujesz. Warto zasugerować się nie tylko rekomendacjami, ale także liczbą kupionych motywów. Poczytaj także fora – znajdziesz tam dużo informacji na temat najczęstszych problemów i oferowanych przez producenta rozwiązaniach. Zyskasz dzięki temu informację, czy możemy liczyć na ewentualne wsparcie.
Podsumowując, wybór szablonu na stronę WordPress opiera się głównie na Twoich potrzebach i oczekiwaniach oraz odrobinie wiedzy. Dzięki powyższym wskazówkom decyzja co do idealnego motywu spośród niezliczonej ilości dostępnych opcji powinna okazać się łatwiejsza i bardziej klarowna. W Internecie konkurencja jest już ogromna i powiększa się z każdą chwilą. W związku z tym Twoja strona internetowa musi być dopracowana już od takich podstaw, jaką jest wybór odpowiedniego szablonu.